Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Od kilku lat szkoły, instytucje edukacyjne i terapeutyczne propagują tę ideę i organizują wydarzenia w tematyce autyzmu.
Każda inicjatywa, która ma zwiększyć świadomość społeczną, przybliżyć temat, wesprzeć osoby niepełnosprawne i przypomnieć o tym, że te osoby ze spektrum autyzmu, są takie jak My, a zatem mają te same prawa obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia AutyzmAnimacja.
Dlaczego?
Bo zbyt mała jest jeszcze świadomość społeczna na temat przeróżnych niepełnosprawności, a takich osób, które potrzebują specjalnych oddziaływań, dostosowania aktywności jest coraz więcej.
Fantastycznie, że coraz więcej nauczycieli, uczniów i rodziców widzi potrzebę udziału w takich przedsięwzięciach. Warto jednak przy okazji zadać o to, by to nie był tylko symbol, jednorazowa akcja, a raczej impuls do bardziej złożonych i permanentnych działań. Incydentalne i punktowe inicjatywy są ważne, ale nie wywierają stałej świadomości w odbiorcy i nie zawsze wywołują pożądane zmiany zachowań.
Już niebawem wielu uczniów, nauczycieli i rodziców “zaświeci się na niebiesko”. Co zatem warto, abyśmy my wszyscy wiedzieli na temat autyzmu, zanim przejdziemy do działania.
Czym jest autyzm?
To zaburzenia należące do spektrum autyzmu (ang. ASD – autism spectrum disorder) obejmują różne obszary rozwojowe w zakresie:
– porozumiewania się,
– myślenia,
– rozwoju społecznego,
– umiejętności poznawczych,
– zainteresowań
– form aktywności,
– umiejętności motorycznych.
Pamiętajmy, że nie wszystkie osoby mają wszystkie rodzaje zaburzeń. Spektrum autyzmu może dotyczyć osoby w normie intelektualnej z dużym potencjałem intelektualnym, ale także osoby z niepełnosprawnością intelektualną w każdym stopniu.
Objawy autyzmu są bardzo różnorodne, ale typowymi objawami autyzmu są:
1. Opóźnienie rozwoju mowy – dziecko nie uczy się mówić lub uczy się, ale po pewnym czasie zapomina słowa, których się już nauczyło. To także w wielu przypadkach brak mowy. Często dzieci nie rozumieją znaczenia słów, powtarzają je bezmyślnie bez rozumienia. Występują także echolalia bezpośrednia lub odroczone. W większości przypadków do wykorzystują mowy do komunikacji, nie przejawiają intencji komunikacyjnej.
2. Nie rozumieją komunikatów niewerbalnych.
3. Brak umiejętności odczytywania metafor – dzieci z autyzmem język traktują niezwykle dosłownie – dzieci z autyzmem mogą opanować mowę tak, by służyła im do komunikacji z innymi.
4. W wielu przypadkach, nie reagują na swoje imię.
5. Nie rozróżniają emocji i nie odczytują przekazów np. za pomocą mimiki twarzy.
6. Nie wyrażają intencji nawiązywania kontaktów społecznych.
7. Prezentują sztywność zachowań.
8. Najczęściej nie tolerują zmian.
9. Widoczne zaburzenia w zakresie postawy ciała, poruszania się, zaburzone czucie głębokie.
10. Widoczne stereotypia.
11. W większości przypadków występują zaburzenia integracji sensorycznej.
12. Funkcjonują na rutynach.
13. Charakteryzuje ich niezgrabność ruchowa.
14. Często widoczne zachowania autostymulacyjne.
Jutro w środę 2 kwietnia ubierzmy się na NIEBIESKO – Nie bądź ZIELONY w temacie Autyzmu !