07.05.2024, dzień po Dniu Marszu Żywych grupa uczniów z klas 2pz, 3cz i 3dz wraz z nauczycielami: Bożeną Tomaszewską, Dariuszem Postkiem i Adamem Waligórą, wzięli udział w kolejnym spotkaniu w ramach Projektu Edukacyjnego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Mając świadomość celu naszej podróży, ciężko było nam nazwać ten wyjazd „wycieczką”, nieswojo również było się cieszyć z braku lekcji.
Na początku Pani przewodnik zaznaczyła, że będzie używał niemieckiej nazwy obozu, by uniknąć często pojawiających się nieścisłości o „polskich obozach zagłady”. Przeszliśmy bramą z repliką (oryginał został skradziony, a obecnie jest przechowywany w zbiorach muzeum) ironicznego napisu ARBEIT MACHT FREI (praca czyni wolnym) wykonanego przez pierwszych więźniów obozu. Bloki w muzeum zwiedzaliśmy w ciszy i zadumie.
Następnie autokarem przejechaliśmy z Auschwitz do Birkenau. Po wejściu na wieżę bramy głównej ukazało nam się sto czterdzieści hektarów cierpienia i zagłady.
Z dziwną ulgą przyjęliśmy wiadomość, że to już koniec naszego pobytu w Auschwitz i Birkenau. To, co zobaczyliśmy, wywarło na nas ogromne wrażenie. Zupełnie inaczej jest, gdy słucha się o tym lub czyta w podręczniku, a zupełnie inaczej, gdy zobaczy się to na własne oczy. Żeby choć trochę zrozumieć tragedię ludzi, którzy tam trafili, trzeba tam pojechać.
Ciężko było uwierzyć, że, jak to napisała Zofia Nałkowska:
„Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Dariusz Postek