2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu.
Osoby cierpiące na autyzm są grupą, która najczęściej jest dyskryminowana, niezrozumiana i krytykowana. Często muszą walczyć z wykluczeniem i przemocą. Autyzm jest zaburzeniem o podłożu neurologicznym i jest to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. W Polsce dotyczy on tysięcy dzieci. Osoby w spektrum autyzmu mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata oraz relacjami społecznymi. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) autyzm stwierdza się u 1 na 100 dzieci, można więc z łatwością policzyć, że w naszym kraju żyje około 400 tyś. takich dzieci. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ po to, aby propagować wiedzę na temat tego zjawiska.
W związku z tym dniem organizowane są różnego rodzaju inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób z autyzmem i ich rodzin. Rzecznik Praw Obywatelskich popiera wszelkie działania, które bronią praw osób niepełnosprawnych i zwiększają świadomość społeczeństwa na temat wyzwań, jakie stawia przed tymi ludźmi życie.
Jedną z takich akcji jest „Cała Polska na niebiesko” – kampania społeczna organizowana co roku przez fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Akcji tej towarzyszy kampania medialna i online a Rzecznik Praw Obywatelskich podświetla swoją siedzibę na niebiesko, by pokazać solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm.
Nie bądźmy obojętni. Przyłączmy się. Jeśli nie udało się to w tym roku, to w następnym. Wystarczy jakiś drobny akcent, wpis na Facebooku, albo kolor niebieski na ubraniu. Niech osoby te wiedzą, że je wspieramy, wierzymy w nie i w pełni akceptujemy. Bo pamiętajmy „Każdy inny, wszyscy równi”!