Historia wywiad stan wojenny
Przedstawiamy zwycięski tekst, w ramach szkolnego konkursu na wypowiedź prozatorską, mającą charakter wywiadu, kartki z pamiętnika, wspomnienia lub dziennika – zwyciężył Łukasz Łada z klasy 3 LO
Pobierz plik (PDF, rozmiar 32 KB) [nowe okno]
13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY! – plakat, realizacja zadań
Jadwiga WIŚNIEWSKA Poseł do Parlamentu Europejskiego
„Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”
Film dokumentalny, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).
Stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania systemu totalitarnego. Bazując na relacjach ofiar poddajemy analizie metody działania komunistycznego aparatu terroru wobec społeczeństwa. W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został zrealizowany we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ “Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”.
REALIZACJA ZADANIA:
Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej STAN WOJENNY 1981-83