Dzisiaj jest już 14 marca.
Datę tę w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3,14, co kojarzy się wszystkim z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi dzisiaj święto matematyki tzw. „Pi Day”.
Liczba Pi
π = 3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820…
jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych (nie da się jej zapisać za pomocą ułamka zwykłego). Określa stosunek długości okręgu (obwodu koła) do długości jego średnicy. Jej rozwinięcie jest nieskończone i nieokresowe.
Liczba π jest stałą matematyczną pojawiającą się w wielu działach matematyki i fizyki. W praktyce korzystamy z przybliżonej wartości 3,14.
Od 1988 roku 14 marca jest oficjalnym świętem w San Francisco. Uznane zostało (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.
Warto wiedzieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
Wacław Sierpiński urodził się 14 marca 1882 roku. Był wybitnym polskim matematykiem, jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej. Zajmował się badaniem teorii mnogości.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej pracował w Wydziale Szyfrów Sztabu Głównego i przyczynił się do złamania przez Stefana Mazurkiewicza szyfru bolszewików.
W czasie niemieckiej okupacji nauczał na zajęciach konspiracyjnego uniwersytetu, co karane było śmiercią. W tym czasie otrzymał propozycję objęcia katedry na madryckim uniwersytecie w bezpiecznej, neutralnej Hiszpanii. Odmówił.
Po wojnie powrócił do pracy na uczelni. Przez dwie dekady był prezesem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, a po jego likwidacji został jednym z trzech wiceprezesów Polskiej Akademii Nauk.Był jednym z sygnatariuszy Listu 34, który sprzeciwiał się cenzurze w PRL. Pod groźbą represji wycofał jednak później swoje poparcie dla tej inicjatywy.
Zmarł 9 października 1969. Pozostawił po sobie 720 prac oryginalnych, 107 artykułów i przemówień, 57 książek i broszur i 7 podręczników szkolnych.
Cieszył się autorytetem w całej Europie. Tytułem profesora honoris causa obdarzyły go uniwersytety m.in. we Francji, Czechosłowacji, ZSRR. Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła upamiętnić matematyka nazywając jego imieniem krater na Księżycu.
Uczniowie naszej szkoły, którzy odnajdą najwięcej słów zawierających „pi”, ale związanych z matematyką (!), też ci, którzy wykonają najładniejsze prace plastyczne przedstawiające Wacława Sierpińskiego lub to, czym się zajmował, otrzymają NAGRODY.
Zapraszamy do udziału w konkursie. Prace prosimy kierować do p. Elżbiety Kogowskiej-Piaseckiej.