Od wielu lat w naszej szkole obchodzimy Dzień Irlandzki 17 marca. Z tej okazji odbywały się Akademie, lekcje pokazowe i konkursy.
Zatem po raz kolejny ogłaszamy uroczyste OBCHODY DNIA ŚW. PATRYKA. Aby dochować tradycji tego dnia, prosimy aby każdy uczeń w dniu 17 marca pojawił się na lekcji online mając na sobie jakiś element ubrania w kolorze zielonym lub koniczynkę zieloną. Nagrody czekają również na uczniów, którzy rozwiążą poniższą krzyżówkę irlandzką lub wykonają pracę plastyczną dowolną techniką nawiązującą do tego święta, a rozwiązania (lub zdjęcia) przyślą na maila: grazynaborth@zszs-gliwice.pl lub na classroom.
A teraz proszę zapoznajcie się z tradycjami obchodów tego święta:
Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.
Dzień Świętego Patryka – obchody w domu
Dzień świętego Patryka to jedno z najweselszych świąt obchodzonych już na całym świecie. Kolorowe pochody, weseli ludzie ubrani na zielono. Nie bez przyczyny Irlandczycy uważani są za najsympatyczniejszy i najweselszy naród. To właśnie dla kibiców irlandzkich Polacy na rynku poznańskim organizowali flash-mob dziękując za tak liczne przybycie na mecze.
Mówią, że za pomocą drewnianej laski wypędził węże z Irlandii – wystraszone uciekły do morza. Coś jest na rzeczy bo na wyspie faktycznie nie ma węży. A na przykładzie koniczyny (shamrock) wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej.
Dzień świętego Patryka – Patrona zielonej Wyspy – Irlandii – 17 marca obchodzimy Jego święto
Kim był Święty Patryk. Dzień świętego Patryka
Irlandzki biskup urodzony w IV w, pochodził z Walii.
Osiedlił się w Irlandii gdzie najpierw pracował jako pastuch, a potem wstąpił do zakonu. Uzdrawiał ludzi i przywracał wzrok ślepym.
W Lough Derg można odwiedzić tzw. Czyściec św. Patryka – dziurę, do której schodził medytując o grzechach świata – do dziś przyjeżdża tam sporo pielgrzymów.
Święto w Irlandii – dzień świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka w Irlandii jest dniem wolnym od pracy. Pije się wtedy głównie whisky czy poprawnie whiskey (piwo też ale przede wszystkim właśnie whiskey, która pochodzi z Irlandii i miała zostać wynaleziona przez św. Patryka), a w głównych miastach odbywają się parady. Ludzie ubierają się na zielono i podskakują w rytm irlandzkiej muzyki.
Kolor zielony nawiązuje do traw irlandzkich i jest głównym kolorem flagi Wyspy.
Uroczystości na świecie – dzień świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w różnych miejscach na świecie – w Chicago rzeka jest zabarwiana na kolor zielony, zielona parada przechodzi przez Nowy Jork, symbole miast typu London Eye czy Empire State Buidling podświetlane są na zielono. Nawet fontanna przed Białym Domem zabarwia się na kolor trawy.
A w Polsce jak wygląda dzień świętego Patryka
W Polsce obchody Dnia Świętego Patryka to przede wszystkim picie piwa zabarwionego na zielono. Warszawski Pałac Kultury i Nauki podświetlany jest na zielono. Coraz więcej osób ubiera się na zielono i spotyka się ze znajomymi w pubach irlandzkich.
Polacy polubili to święto chociażby z tego powodu, że imię patrona jest dość popularne u nas, a sporo rodaków mieszka i pracuje w Irlandii przenosząc tamtejsze zwyczaje.
Kilka lat temu w Warszawie na Placu Zamkowym odbył się happening – szukanie czterolistnych koniczyn w specjalnie wyhodowanych zagonach. Irlandczycy wierzą, że znalezienie takiej roślinki w święto przynosi podwójne szczęście.
A sympatycy języka angielskiego mogą poszerzyć zasób swojego słownictwa związanego z tym pięknym świętem: