W dniu 1 marca 2023r., już jutro, zapraszamy uczniów naszej szkoły do multimedialnej lekcji o Żołnierzach Wyklętych na drugiej godzinie lekcyjnej.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Data święta nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Przez wiele lat antykomunistyczna działalność „Niezłomnych” była pomijana na kartach historii naszego kraju i niewiele mówiło się o działalności żołnierzy niepodległościowego podziemia. Powojenna konspiracja niepodległościowa była formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.
Dzisiaj, szczególnie głośno powinniśmy mówić o tych, którzy za nas przelali krew. Wolność naszej Ojczyzny zawdzięczamy przecież również Żołnierzom Wyklętym. Przecież tuż za naszą wschodnią granicą naszego państwa toczy się wojna, która przypomina i ostrzega, że „Niepodległość, tak jak i wolność, nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”.
Elżbieta Kogowska-Piasecka
Józef Marchewczyk