W naszej placówce zatrudnieni są specjaliści: pedagog, psycholog, doradca zawodowy. Pozostają oni do dyspozycji uczniów, nauczycieli i rodziców (opiekunów). Wspomagają ich zarówno w codziennych, jak i nadzwyczajnych sprawach, w ramach swoich kompetencji i możliwości prawnych. Ich praca polega w szczególności na:
- Rozpoznaniu i zaspokojeniu indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz rozpoznaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia.
- Indywidualnie lub grupowo zorganizowanej pracy z uczniami. W zależności od problemu są to spotkania o charakterze diagnostycznym lub terapeutycznym.
- Współpracy z lekarzami specjalistami (np. psychiatrą) w celu wypracowania optymalnej pomocy dla dziecka.
- Prowadzeniu obserwacji uczniów w różnych sytuacjach szkolnych pod kątem dynamiki zmian i zmniejszania skutków niepełnosprawności.
- Przeprowadzaniu (wraz z nauczycielami) oceny aktualnego rozwoju psychofizycznego uczniów stanowiącej podstawę do stworzenia indywidualnego programu edukacyjno – terapeutycznego lub jego modyfikacji.
- Udzielaniu uczniom pomocy w eliminowaniu napięć emocjonalnych.
- Udzielaniu porad rodzicom i nauczycielom dotyczących postępowania z osobą niepełnosprawną intelektualnie w różnych sytuacjach życiowych oraz przezwyciężania trudności.
- Opracowywaniu opinii psychologicznych oraz pedagogicznych o uczniach, niezbędnych w orzecznictwie, ubezwłasnowolnieniu lub przyznawaniu świadczeń związanych z niepełnosprawnością.
- Pomocy rodzicom w załatwianiu różnych spraw wynikających z zaopatrzenia uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.
- Psychologicznym wsparciu rodziców w radzeniu sobie z osobistymi problemami.
- Monitorowaniu realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki przez uczniów.
- Opracowywaniu programu profilaktycznego, realizowaniu zadań profilaktycznych i prozdrowotnych.
- Udzielaniu porad uczniom w rozwiązywaniu trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych, rówieśniczych i środowiskowych.
- Pomocy w organizowaniu opieki i pomocy materialnej uczniom.
- Pomocy w zapewnieniu uczniom dożywiania w postaci posiłków szkolnych.
- Wskazywaniu rodzicom właściwych urzędów ds. pomocy.
- Wspieraniu i pomocy w wyborze dalszej ścieżki kształcenia, wyborze zawodu.
- Wyposażenie w umiejętności ułatwiające poruszanie się na rynku pracy,
W realizacji zadań pedagog i psycholog współpracują na bieżąco z władzami szkoły, wychowawcami klas, pielęgniarką szkolną, a także współpracują z urzędami i instytucjami rządowymi i pozarządowymi, działającymi na rzecz uczniów i ich rodzin (OPS, PFRON, PCPR itp.)
Wszelkie działania prowadzone są z poszanowaniem praw uczniów i przestrzeganiem praw osób niepełnosprawnych a także z zapewnieniem standardów bezpieczeństwa obowiązujących w placówce.